Historie Watsu

Aquaterapie Watsu® vychází z pradávné japonské Shiatsu masáže, jejíž prvky byly v roce 1980 převedeny do vody americkým vizionářem, básníkem a zen Shiatsu mistrem Haroldem Dullem

Metoda Watsu® se stala inspirací pro mnohé formy rehabilitační vodoléčby. Tento proces nabízí klientům hluboký stav relaxace, svalové protažení, kloubní mobilizaci a masáž. Odborně vyškolení profesionálové při své práci vždy kladou důraz na individuální potřeby, fyzický a duševní stav každého klienta.

Původ Watsu®

Aquaterapie Watsu® vychází z pradávné japonské Shiatsu masáže, jejíž prvky byly v roce 1980 převedeny do vody americkým vizionářem, básníkem a zen Shiatsu mistrem Haroldem Dullem († 2019). Technika se stále vyvíjí a opírá se o západní psychologii a fyzioterapii. V devadesátkách připutovala z USA do západní Evropy a u nás se objevuje teprve přibližně v roce 2012, proto tu povědomí o ní není ještě tak rozšířené. První evropský vzdělávací institut byl založen ve Švýcarsku v 1993.
V následujících letech byla metoda začleněna do rehabilitačních programů ve zdravotnických střediscích a lázních v různých koutech světa. Pořádané kurzy, semináře a přednášeky jsou pod přísným dohledem Worldwide Aquatic Bodywork Association (WABA), kde jsou zapsané všechny akreditované vzdělávací instituty, které se postupně začaly objevovat v mnohých zemích.

V současné době patří metoda Watsu® v několika zemích Evropy mezi uznávanou rehabilitační metodu.

Watsu® instituty v ČR

První mezinárodně certifikovaní profesionálové (praktici a lektoři) s ukončeným vzděláním, kteří se metodu učili většinou v zahraničí, se u nás v republice objevují na přelomu roku 2012/ 2013. Vzdělávací proces praktikům obvykle zabere několik let, ve kterých si musí osvojit nejen techniku správného provádění, ale procházejí i dlouhým procesem osobního rozvoje. Součástí studijního programu je zdokonalení techniky v různých stupních pokročilosti a znalosti anatomie. Certifikovaní profesionálové si dále mohou rozšiřovat své vzdělání a praxi v dalších specializovaných kurzech, které se spadají do oblasti rehabilitace, sportu, psychologie i těhotenství. Certifikovaný praktik se může profesně rozvíjet a postupně se dopracovat až k lektorské licenci.

Seznam certifikovaných a registrovaných praktiků, lektorů a škol Watsu® najdete na www.watsu.com

Watsu for Health, z.s. rozšiřuje svou činnost zejména o podporu osob s tělesným handicapem a aktivní partnerské spolupráce s dalšími neziskovými organizacemi, které se zaměřují na zkvalitňování životů pacientů s nervosvalovým onemocněním. Jedním z dlouhodobých podporujících projektů je například Watsu Pomáhá

Zažijte Watsu®