Rubriky
Blog

Watsu® pro ZP a seniory II

S radostí uvádíme další zpětnou vazbu klienta, který absolvoval Watsu® v rámci dotačního projektu Jihočeského kraje pro rok 2022 Podpora služeb nedefinovaných v zákoně č. 108/2006 Sb. o sociálních službách – reg. č. 405-05-012/22 „Watsu pomáhá zdravotně postiženým a seniorům“. V rámci projektu absolvují lidé zařazení do projektu ošetření zdarma. 

Vnímáme získání dotační podpory jako veliký úspěch a také známku změny postoje státních institucí, v našem případě Jihočeského kraje, k poskytování relativně neznámé vodní metody Watsu® těmto cílovým skupinám, pro které je Watsu® neměřitelným přínosem.

Od začátku roku využilo Watsu® v prostorách rehabilitačního centra Arpida v Českých Budějovicích mnoho klientů. Jedná se zejména o osoby, které zakusily Watsu® právě díky dotaci, protože jinak je to pro ně finančně obtížné. Našim cílem je poskytovat Watsu® těmto skupinám pravidelně, abychom my i oni měli zkušenost, jaké účinky Watsu® má. 

Děkujeme Jihočeskému kraji za podporu!

Se souhlasem klienta zveřejňujeme dopis, který nám po Watsu® napsal.
Watsu terapii jsem absolvoval v bazénu zařízení Arpida v Českých Budějovicích, kde je velmi dobrý přístup až k bazénu i pro vozíčkáře. Ve většině bazénů se totiž člověk na vozíku až k bazénu sám vůbec nedostane. Nejdříve mě za pomoci 3 lidí pomalu šoupli z vozíku do bazénu a pak to začalo. 

První dojem byl – krásně teplá voda jako v lázních, 35°C. Já jsem vozíčkář, mám málo pohybu a jsem zimomřivý. Do normálního bazénu nemůžu, tam bych zmrznul. Celý ztuhnu a nejsem schopen jakékoliv pohybu. Asi jako když vydáte kuře z mrazáku. Jednou před lety /to jsem ještě chodil/ jsem to zažil a už nikdy více!

Ve vodě mě převzala terapeutka a opatřila mě plavacími návleky na nohou a skřipcem na nos. Celé moje tělo se krásně uvolnilo, zejména povolilo napětí v nohou. Pak jsem se zcela odevzdal do její náruče, řečeno nejen obrazně, ale i doslova. Nevyvíjel jsem vůbec žádnou tělesnou aktivitu. Ona se mnou ve vodě různě polohovala – na zádech, na boku i na břiše. Protahovala mě a všelijak se mnou kolem sebe točila. Vznášel jsem se v té vodě kolem ní jako rejnok manta. Držela mne za hlavu a vlnila s celým mým tělem, jako když plave had.

Bylo to něco mezi baletem a letem motýla, jenomže v krásně teplé vodě, v meditačním stavu a k tomu všemu hrála příjemná relaxační hudba. Byl to nádherný zážitek stavu beztíže a harmonie, cítil jsem se po něm krásně uvolněný a odpočatý. Jako by si tělo vzpomnělo na ten pocit bezpečí, když bylo ještě u mámy v bříšku. Taky se mi zlepšila pohyblivost obou končetin a zmenšilo se mi otékání nohou. Myslím, že jinou metodou se podobného stavu bez vlastního úsilí nedá dosáhnout. Po té hodině terapie se mi ta voda už tak teplá nezdála a rád jsem použil župan. Uvědomil jsem si, že vyšší teplota vody je vlastně nutnost. Jinak by člověku na konci už byla zima /i když zdravému možná ne/ nebo by ta terapie musela být kratší.

Tato terapie není zrovna nejlevnější a její cena se odvíjí zejména od výše nájmu bazénu – v Arpidě 1 500 Kč, ale díky Dotačnímu programu Jihočeského kraje Podpora služeb nedefinovaných v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, 1. výzva pro rok 2022 jsem ji v rámci projektu „Watsu pomáhá zdravotně postiženým a seniorům“ mohl absolvovat bez zásahu do svého rozpočtu. Ideální by bylo, kdyby ji alespoň částečně hradila pojišťovna. 

Autor textu: vozíčkář, po odstranění nádoru na míše

České Budějovice 21.8.2022

logo_jck